Jesteś tutaj:

Główna treść strony

To były kolejne udane „Małe Siemionalia”!

Data: 08.06.2017 r., godz. 16.15   593
 
W środę, 7 czerwca po raz dziesiąty odbył się Przegląd amatorskich Zespołów Ludowych „Małe Siemionalia”. Głównym organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatu Grodziskiego. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne przed tłumnie zebraną publicznością w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Punktualnie o godzinie 10.00 zebranych gości przywitała Lidia Abramczyk z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Grodziskiego. Przybliżyła wszystkim ideę organizowanego przeglądu i zwróciła uwagę, że zgodnie z regulaminem wszyscy uczestnicy są dziś traktowani na tym samym poziomie.

Na wydarzeniu obecne były władze samorządowe powiatu: Starosta – Marek Wieżbicki, Wicestarosta – Zbigniew Kajak, Przewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Terlikowski. Uczestnicy zachwycali nie tylko swoimi talentami, ale i kostiumami. Jak co roku zobaczyliśmy kolorowe stroje ludowe, wielobarwne wianki i stroiki oraz trzewiki, w związku z tym scena mieniła się wszystkimi kolorami. Takie przygotowanie niewątpliwie było pracochłonne, ale efekt był doskonały, więc trud się opłacił.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział ok. 280 uczestników, tak więc utrzymała się wysoka frekwencja ubiegłych lat. Różnica wieku nie miała znaczenia, bowiem wszyscy się bardzo dobrze bawili. Na początku wykonano wspólnie piosenkę „Siemionalia czas zacząć”. Przy mikrofonie wystąpiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mały Poliglota” z Grodziska i Niepublicznego Przedszkola „Kasperek” z Milanówka.

Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonał Starosta Grodziski, który przywitał gości i uczestników. Wyraził zadowolenie z powodu inicjatywy zorganizowania po raz kolejny takiego wydarzenia i jego niesłabnącej popularności. Początek wydarzenia uroczyście odtrąbił pan Adam Szczepanik. Bez zbędnego ociągania przystąpiono do prezentacji wystąpień. Podczas występu liczył się każdy szczegół – zarówno talent wokalny, choreografia, jak i kostiumy. Tańce i pieśni ludowe w wykonaniu dzieci i młodzieży z wielu placówek oświatowych, zachwyciły zebranych gości. W przeglądzie wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli z Grodziska Mazowieckiego, Adamowizny, Międzyborowa, Józefiny, Jaktorowa, Książenic, Bramek. Zaprezentowało się łącznie 19 zespołów i jedna solistka z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Opatrzności Bożej w Grodzisku Mazowieckim. Początek uroczystości uświetnił swoim występem Zespół Wiolinki ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej. W zespole instrumentalnym grali uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkę – upominek. Oprócz tego opiekunowie wykonawców otrzymali dyplomy oraz upominek. Swoją obecnością „Małe Siemionalia” uświetniło wielu gości, m.in. żona Wojciecha Siemiona – Barbara Kasper-Siemion, Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej – Beata Pawłowska, przyjaciele Wojciecha Siemiona – Lidia i Zbigniew Bisowie, Joanna Kasperska i Józef Pless. W kuluarach na wszystkich czekał poczęstunek. Przegląd już tradycyjnie zakończyła piosenka „Siemionalia czas zakończyć”. Miło było patrzeć na „Małe Siemionalia” – na szczęśliwe buzie dzieci, zadowolonych rodziców i starannie wykonane dekoracje. Niewątpliwe imprezę można zaliczyć do udanych.

Przegląd zainicjował Wojciech Siemion w celu podtrzymywania tradycji oraz promocji ludowości. Obecnie jest on kontynuowany w hołdzie dla aktora. Wysoka frekwencja świadczy, że tego typu imprezy są potrzebne i spełniają swoją funkcję. W związku z tym mamy nadzieję, że w przyszłym roku „Małe Siemionalia” będą równie udane.

Fundusze Europejskie