Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Marsz „Różni a Równi” po raz kolejny przeszedł ulicami Grodziska Mazowieckiego

Data: 19.06.2017 r., godz. 16.00   544
W sobotę, 17 czerwca 2017 roku już po raz piąty odbył się marsz pod hasłem „Różni a Równi”.
Marsz jest wyrazem solidarności z osobami niepełnosprawnymi. Imprezie, która była organizowana przez Starostwo Powiatu Grodziskiego towarzyszyła wystawa prac uczestników konkursu plastycznego nawiązującego do idei marszu, kiermasz oraz punkty informacyjne instytucji, w których można było zasięgnąć opinii i uzyskać pomoc i wsparcie.

Marsz rozpoczął się punktualnie o godzinie 14.00. W imieniu Starostwa Powiatu Grodziskiego wszystkich zebranych powitała Lidia Abramczyk. Następnie głos zabrał Paweł Dłużewski, który podkreślił iż, „idea marszu jest godna uwagi i fantastyczna. To akceptacja niepełnosprawności intelektualnej, fizycznej, akceptacja nas samych, bowiem nie ma człowieka, który czułby się w pełni zdrowy, bez jakiejkolwiek ułomności. Mimo wszystko powinniśmy wszyscy siebie akceptować. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszyscy przyszli tu dobrowolnie, rezygnując ze swoich obowiązków, czy innych zajęć – dodał Paweł Dłużewski. Głos zabrał również Starosta Grodziski – Marek Wieżbicki, który podziękował wszystkim za przybycie i wyraził zadowolenie z tego, że marsz organizowany jest już po raz piąty i mimo tylu lat wciąż możemy się spotkać i w nim uczestniczyć. Spod pomnika Józefa Chełmońskiego uczestnicy marszu przeszli deptakiem, ulicami: Zondka, Krupińskiego, Bartniaka i 3-go Maja do Parku Skarbków. Tego dnia wręczono nagrody i wyróżnienia dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym. Jego celem było promowanie idei marszu, tolerancji dla osób z niepełnosprawnością. Część z nich można było zobaczyć w Parku Skarbków. Upominki i gratulacje wręczyli: Marek Wieżbicki – Starosta Grodziski, Przewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Terlikowski oraz Barbara Madzelan-Sadoś, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Do konkursu zgłoszono 59 prac w kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i w kategorii osób niepełnosprawnych. W kategorii szkół podstawowych kolejne miejsca zajęli:

I miejsce : Mariusz Dębski, Szkoła Podstawowa nr 4 w Grodzisku Mazowieckim
II miejsce: Maria Koźbiał, Szkoła Podstawowa w ZSP nr 3 w Milanówku
III miejsce: Nikola Jabłonska, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Gminnych nr 3 w Milanówku

Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali: Paweł Kozłowski (Szkoła Podstawowa nr 4 w Grodzisku Mazowieckim), Lena Śmigasiewicz (Szkoła Podstawowa w ZSG nr 3 w Milanówku), Jakub Osiadacz (Szkoła Podstawowa nr 4 w Grodzisku Mazowieckim). W kategorii szkół gimnazjalnych poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce: Makary Kocewiak, Gimnazjum nr 1 w ZSG nr 1 w Milanówku
II miejsce: Luiza Królikowska, Gimnazjum nr 3 w Grodzisku Mazowieckim
III miejsce: Natalia Kopeć, Martyna Zawadzka, Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie

Wyróżnienia w tej grupie otrzymali: Wojciech Żyliński (Gimnazjum nr 3 w Grodzisku Mazowieckim), Iga Reszczyk (Gimnazjum nr 3 w Grodzisku Mazowieckim), Julia Miastowska (Gimnazjum nr 3 w Grodzisku Mazowieckim), Hanna Musioł (Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienie otrzymała: Wiktoria Brelecka z Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim.

W kategorii osób niepełnosprawnych poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce: Aleksandra Jałowicka z Zespołu Szkół im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim
II miejsce: Mateusz Bodziowy z Zespołu Szkół im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim
III miejsce: Barbara Grzelak z Zespołu Szkół im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim

Wyróżnienia zaś otrzymali: Maciej Żukowski oraz Joanna Stodolska z Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkowie Leśnej.

Podziękowania otrzymali również kierownicy i dyrektorzy instytucji, jednostek powiatu, które nieprzerwanie działają na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych.

W marszu uczestniczyli radni powiatu grodziskiego, kierownicy i dyrektorzy jednostek powiatowych oraz członkowie stowarzyszeń, którzy dbają na co dzień o potrzeby osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Inicjatywy, takie jak sobotni marsz, mają na celu integrację z osobami niepełnosprawnymi, zmniejszenie różnic społecznych oraz udostępnienie informacji związanych z formami terapii i pomocy, jaką mogą uzyskać.

Można śmiało stwierdzić, że organizowanie takich imprez zmienia sposób postrzegania osób niepełnosprawnych. Z roku na rok w marszu bierze udział coraz więcej osób.

Fundusze Europejskie