Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Setki tysięcy Polaków idących ulicami stolicy oraz innych miast robi niesamowite wrażenie.

Data: 14.11.2018 r., godz. 14.55   486
Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości pokazały, że świętowanie z lokalną społecznością też może być wspaniałym przeżyciem.
Uroczystości w Grodzisku Mazowieckim trwały cały dzień. Rano odbyły się msze św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego oraz kościele pw. św. Anny, obydwie z udziałami chórów. W tym samym czasie rozpoczął się rodzinny turniej szachowy w Poczekalni PKP.

Najważniejszy moment dla wielu Polaków niewątpliwie nastąpił o godz. 12.00, kiedy to w całym kraju, także w Grodzisku, wspólnie śpiewano Mazurek Dąbrowskiego. W mediatece rozbrzmiewały głosy starszych i młodszych, całego przekroju społeczeństwa o różnych poglądach, których połączyła wspólna chęć okazania patriotycznej postawy wobec Ojczyzny. Hymn rozbrzmiewał nie tylko w tym miejscu, dla przykładu można tu wymienić kościół św. Anny czy sołectwo w Mościskach.

Atrakcją dla wielu – wielu więcej niż zakładali organizatorzy – była miejska gra historyczna. Kilkuosobowe drużyny poruszały się po Grodzisku, żeby pół żartem, pół serio wykonać zadania związane z historią Polski zmierzającej ku wolności. Pisanie piórem Katechizmu polskiego dziecka, uzyskanie zgody na sprowadzenie towarów w urzędzie, w 1909 r. czy przejście przez komisję wojskową to niektóre z wyzwań, które czekały na chętnych. Ci, którzy wrócili do mediateki na czas mogli liczyć na nagrody oraz pamiątkowe zdjęcie z Marszałkiem, w którego wcielił się Łukach Nowacki. Gra była świetną zabawą dla rodzin i znajomych.

Tradycyjnie spod pomnika Chełmońskiego ruszył marsz do kościoła św. Anny na czele z orkiestrą oraz pocztami sztandarowymi.
Na okoliczność tak wyjątkowego święta podczas nabożeństwa ks. Janusz Starosta poświęcił nowy kielich eucharystyczny. Niewątpliwie w pamięci zapadnie również kazanie wygłoszone przez ks. dra Mieczysława Nowaka, dla którego uznanie wierni wyrazili oklaskami. Ksiądz Eugeniusz Dziedzic zwrócił uwagę, jak duże wrażenie robi widok tak wielu mieszkańców.

Po nabożeństwie odbyło się uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem wolności. Wiązanki złożyli m.in. kombatanci, przedstawiciele samorządowych władz powiatowych i gminnych, policjanci, strażacy, delegacje szkolne, ugrupowania polityczne, a także inne środowiska.

Starosta grodziski Marek Wieżbicki zwrócił się do mieszkańców z podziękowaniem za obecność. W swoim przemówieniu podkreślił jak ważny jest patriotyzm w dzisiejszych czasach, a jednocześnie jak odmienne stawia nam wymagania, kiedy panuje wojna i kiedy panuje pokój.

Pani Iwona Mejsner, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Malwa Plus” otrzymała z rąk burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego wyróżnienie za długoletnią działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Burmistrz zwrócił także uwagę, że orzeł na pomniku wolności został ozdobiony koroną wykonaną i ufundowaną przez lokalnego rzemieślnika, pana Andrzeja Rosińskiego.

O 17.30 odbył się koncert Młodzież Niepodległej przygotowana przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grodzisku Mazowieckim oraz Grodziskiego Chóru Bogorya pod dyrygenturą M. Ł. Mazura, zaś o 19.00 można było wziąć udział w wieczornicy pieśni patriotycznych w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w wykonaniu harcerzy IV Szczepu Związku Harcerstwa Polskiego im. Dzieci Walczącej Warszawy oraz zespołu parafialnego Przemienieni.

Setna rocznica odzyskania niepodległości przyciągnęła znacznie więcej mieszkańców niż poprzednie rocznice. Grodziskie obchody pokazały, że patriotyczne uroczystości nie muszą być wyłącznie poważne i patetyczne, jak pewnie wielu osobom się wydaje – oprócz chwili refleksji, której nie może zabraknąć, mogą one być wesołe i radosne. Wszyscy, którzy tam byli, chcieli przecież uczcić optymistyczne wydarzenie, jakim było odzyskanie wolności Ojczyzny, pragnęli świętować niezależność kraju od innych, ale też żeby po prostu być razem w tym szczególnym dniu.

Dominika Rakowiecka
Starostwo Powiatu Grodziskiego


Fundusze Europejskie