Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Niedzielne spotkanie z kulturą w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Data: 24.10.2019 r., godz. 09.47   243
Wszystkich zainteresowanych literaturą, muzyką i sztuką zapraszamy w najbliższą niedzielę do muzeum w Stawisku. Zapowiada się różnorodny program i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
27 października będzie można wysłuchać prelekcji o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i jego relacji z Jarosławem Iwaszkiewiczem.

W niedzielny wieczór w stawiskim muzeum nie zabraknie również muzyki. Będzie to okazja, by wysłuchać utworów Niccolo Paganiniego i Karola Lipińskiego. Są to wydarzenia w ramach cyklu „Akademia Myśli i Dźwięku” dotowane przez Starostwo Powiatu Grodziskiego.

Dla miłośników malarstwa przygotowana została wystawa pani Magdaleny Spasowicz, która brała udział m.in. w renowacji starego miasta w Lublinie.                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                    

Rafał Habielski – prof. dr hab., historyk o specjalności historia najnowsza, członek Polskiej Akademii Umiejętności (Komisja do Badań Diaspory Polskiej). Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2001 otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę Życie społeczne i kulturalne emigracji.


Konstanty Andrzej Kulka – drogę do sławy otworzyła mu I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD w Monachium 1964. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Jego nagranie II Koncertu skrzypcowego Szymanowskiego w 1981r. otrzymało Grand Prix du Disque. Prowadzi także działalność pedagogiczną; jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. Laureat Nagrody Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć muzycznych i wkład w rozwój polskiej muzyki.


Andrzej Gębski
– skrzypek-solista, kameralista; studia w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. M. Ławrynowicza. Jest laureatem międzynarodowych konkursów, m.in. im. K. Szymanowskiego w Łodzi, Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego, Interpretacji Muzycznej im. P. Lantier’a w Paryżu. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina.


Andrzej Wróbel – ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w 1972. Twórca zespołu „Kwartet Polski”, z którym zdobywał nagrody na konkursach w Colmar (I nagroda), w Belgradzie i w Monachium, 1972 –1985 koncertmistrz Warszawskiej Opery Kameralnej. W 1972 wraz z innymi muzykami Opery kameralnej i J. Maksymiukiem założył zespół pn. Polska Orkiestra Kameralna. W 1986 r. zainicjował zespół Camerata Vistula. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina.


Magdalena Spasowicz – urodzona w 1927 r. w Lublinie. Malarstwo studiowała u wybitnych artystów, jak m.in. Adam Gerżabek, ks. prof. Jerzy Wolff, prof. Tadeusz Kulisiewicz, prof. Jan Cybis (dyplom ukończenia ASP w pracowni tego ostatniego). W 1954 roku brała udział w renowacji starego miasta w Lublinie. Mieszka i pracuje koło pobliskiego Błonia. Jej mężem był Jan Świdziński – znany twórca sztuki kontekstualnej, performer, filozof.