Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Jak wspierać swoje dziecko w trakcie trwającej pandemii?

Data: 22.06.2020 r., godz. 09.39   180
Epidemia koronawirusa to trudny czas i to nie tylko dla dorosłych. Dzieci również odczuwają silne emocje, takie jak lęk, stres i niepewność. Jak wspierać najmłodszych podczas pandemii i zorganizować wspólny czas, by zacieśnić wzajemną więź? Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim.
Opieka nad dziećmi podczas epidemii koronawirusa to intensywny czas. Trzeba go odpowiednio zorganizować.

Jak zwracają uwagę specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, dzięki wspólnym zajęciom i rozmowom lepiej się poznajemy oraz uczymy się bycia ze sobą. Dlatego też warto poświęcić uwagę i czas na przemyślaną zabawę i zadbanie o to, by zarówno dziecko, ale i rodzice czuli się komfortowo.

-Racjonalne wytłumaczenie wprowadzonych ograniczeń wpływa na budowanie bezpiecznej i cierpliwej więzi. Zamiast malowania farbami na dywanie, rozłóżcie kartony, a piekąc ciasto czekoladowe ubierzcie starą bluzkę zamiast nowej wyjściowej sukienki – tłumaczy Agata Mackiewicz, psycholog.

Ważne jest także wsparcie. Dlatego rodzice powinni spokojnie rozmawiać z dziećmi o koronawirusie.

– Zaspokajanie ciekawości służy zwiększaniu wiedzy, ale starajmy się, by informacje przekazywane dziecku nie nasilały lęku – mówi Magdalena Gontarczyk-Kurant, psycholog.

Dziecko ma prawo odczuwać emocje, a rodzice powinni obserwować reakcje emocjonalne dziecka, akceptować je i podchodzić do nich ze zrozumieniem. Przygotowanie planu dnia wspólnie z dzieckiem to dobry sposób, nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale i wyrobienie rutyny, która zdaniem psychologów zapewnia dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Specjaliści nie zalecają spędzania wolnego czasu przed telewizorem. Nadmierne korzystanie z mediów podsyca emocje, zwiększa poczucie zagrożenia. Nerwowe zachowania rodziców mają wpływ na dzieci.

Dla nastolatka, który potrzebuje kontaktu z rówieśnikami ograniczenia są trudne do zniesienia. Psychologowie podkreślają, że w komunikacji z dzieckiem w tym wieku ważny jest autentyzm, szacunek do jego poglądów, zaufanie oraz modelowanie zachowań – czyli pokazanie własnego przykładu.

-Spokojna rozmowa, odpowiedni czas i miejsce służą budowaniu zaufania i więzi – zaznacza Ewa Baczyńska, wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Aktywne słuchanie pomaga w skutecznej komunikacji, dlatego najlepiej unikać błędów, które mogłyby utrudnić interakcję. Nie wskazane jest: przerywanie rozmówcy, natarczywe wypytywanie o każdy szczegół oraz wmawianie rozmówcy czegoś, czego nie powiedział.

Dla podtrzymania skutecznej komunikacji istotne jest okazywanie zainteresowania, podtrzymywanie i rozwijanie konwersacji, np. poprzez zadawanie pytań oraz zrozumienie i dowartościowanie rozmówcy.

Wiele ciekawych artykułów i specjalistycznych porad dla rodziców można znaleźć na stronie internetowej Poradni pod adresem: www.pppgrodziskmazowiecki.szkolnastrona.pl .

Grafika:pixabay.com