Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Milanówek

2750
OBIEKTY ZABYTKOWE

Milanowskie zabytki to kilkaset willi i domów letniskowych powstałych na przełomie XIX i XX wieku. Wille reprezentują różne style architektoniczne. Są tu dworki w stylu szlacheckim oraz pałace w stylu neorenesansowym. Wśród reprezentantów stylu neoromańskiego jest tu kościół św. Jadwigi Śląskiej, który w czasie wojny przechowywał urnę z sercem wybitnego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Pałac „Matulinek” odzwierciedla styl klasycystyczny, zaś Willa Borówka - mieszany. Ponadto w Milanówku można spotkać przykłady tzw. stylu dworskiego, który formą nawiązuje do dworu szlacheckiego.

Po II wojnie światowej przymusowy kwaterunek przyczynił się do dewastacji wielu pięknych budowli. W ostatnich latach zabytkowe rezydencje poddawane są remontom oraz powstaje wiele nowych willi o ciekawej formie architektonicznej. Najstarsze części miasta w 1988 roku otrzymały status zabytkowego zespołu urbanistyczno-krajobrazowego.

Gmina posiada na własność także dwa historyczne zabytki: Wille „Walerie” i Zespół Parkowo-Willowy „Turczynek”. Zabytkowa Willa „Waleria” (ul. Spacerowa) to miejsce, w którym żył i tworzył m.in. jeden z największych polskich rzeźbiarzy – Jan Szczepkowski (1878-1964).

Dwie Wille „Turczynek” (ul. Brwinowska) zostały wybudowane na 10-hektarowym terenie w 1905 roku. Projektantem budynków był znany łódzki architekt Dawid Lande. Dwie bliźniaczo podobne wille, zwrócone do siebie fasadami, różnią się jedynie nieznacznie wielkością, rozplanowaniem bryły i detalami. Budynki przeznaczone były dla córek Bonawentury Toeplitz: Franciszki i jej męża Wilhelma Wellischa oraz dla Anny i jej męża Jerzego Mayera.

OBIEKTY SAKRALNE

Cmentarz parafialny w Milanówku

Pierwsza wzmianka dotycząca milanowskiego cmentarza datowana jest na 12.10.1928 rok. W porównaniu z sąsiednimi miejscowościami, nie jest cmentarzem starym. Jego walorem jest zieleń, a specyfiką – mogiły zbiorowe z czasów II wojny światowej, z których największą jest miejsce pochówku uczestników Powstania Warszawskiego, którzy zmarli w szpitalu PCK w Milanówku w wyniku ran, wycieńczenia i chorób w okresie od września 1944 do lipca 1945 roku. Kolejnymi mogiłami zbiorowymi są: grób żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Bażant” Ośrodka „Mielizna” zamordowanych przez hitlerowców w magazynie broni w Milanówku 10.08.1944 roku oraz mogiła zawierająca prochy z Oświęcimia i Pawiaka, symbolizująca grób dwudziestu ośmiu mieszkańców Milanówka pomordowanych w obozach i więzieniach w latach 1940-1944.

Parafia św. Jadwigi Śląskiej

Kontakt:
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 22 758 35 42
fax: 22 758 35 68
http://www.milanowekswjadwiga.pl/

Parafia Matki Bożej Bolesnej

Kontakt:
ul. Szkolna 7
05-822 Milanówek
tel.: 22 724 91 80
fax: 22 723 01 94
http://www.parafiambbmilanowek.pl/

Parafia Przemienienia Pańskiego w Żukowie
(do Parafii Żuków należy północno-zachodnia część Milanówka)

Kontakt:
Żuków 39
05-824 Kłudzienko
woj. mazowieckie
tel. 22 755 75 17