O osiągnięciu tym opowiada pani Anna Krzyczkowska, nauczycielka fizyki i koordynator grupy.
- Czym właściwie jest AstroBem?
- Jednym z warunków udziału w konkursie CanSat jest posiadanie nazwy, więc młodzież wybrała AstroBem. To nie jest jednak tak, że grupa naszych uczniów zafascynowała się fizyką dopiero, kiedy ogłoszono konkurs. Od wielu lat działa koło zainteresowań fizyki, które teraz można podzielić na: obserwację nieba, Kosmiczną Szkołę i CanSat. Dzięki dwóm teleskopom udaje nam się przy sprzyjających warunkach atmosferycznych obserwować różne ciała niebieskie. Kosmiczna Szkoła to lekcje realizowane na podstawie interdyscyplinarnych scenariuszy opracowanych przez Państwową Agencję Kosmiczną oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.
- Jakimi sukcesami AstroBem może się pochwalić?
- Zostaliśmy wyróżnieni w projekcie Kosmiczna Szkoła za integrację informatyki z fizyką jako jedna z trzech szkół w Polsce. Osiągnięciem jest także zakwalifikowanie się do trzeciego etapu Cansatu. Jesteśmy jedną z niewielu szkół, która uczestnicząc po raz pierwszy w konkursie, doszła do trzeciego etapu, a przecież przeszło do niego zaledwie 25 szkół.
- Na czym polega CanSat?
- Jest to konkurs, który polega na skonstruowaniu minisatelity, który zostanie wystrzelony w przestrzeń i zbierze określone dane. Zadanie wymaga dużo zaangażowania. Pierwsze etapy polegały na opracowaniu dokumentacji, teraz jesteśmy w trakcie budowania prototypu. Sama nie mogę uczniom podsuwać gotowych rozwiązań, mogą oni jednak korzystać z pomocy innych, dlatego współpracujemy z panem Dyrektorem Pawłem Świeczką, który uczy informatyki i razem ze swoimi uczniami pomaga nam przygotować symulacje niezbędne do opracowania naszego minisatelity. Ktoś pomógł nam w budowaniu anteny, która będzie przekazywać dane, ktoś inny szyje spadochron, który pomoże naszemu CanSatowi bezpiecznie wylądować. Nawiązaliśmy również współpracę z firmą z branży kosmicznej, dzięki czemu uczniowie mają wsparcie w zrozumieniu pewnych problemów logistycznych. Pomoc wszystkich zaangażowanych osób jest dla nas bezcenna.
- Jakie są zalety udziału w konkursie oprócz ewentualnej wygranej?
- Udział w konkursie ma nauczyć młodych ludzi pracy w projektach naukowych. Dla uczniów jest to niebywała szansa, żeby nawiązać kontakty ze środowiskiem naukowym, a także zdobyć doświadczenie przy projektach badawczych. Nasi uczniowie są bardzo zaangażowani, mamy nadzieję, że odniosą sukces.