Powiat Grodziski dla zdrowia kobiet

Data: 27.06.2023 r., godz. 10.43    1283
Przesiewowe badanie USG piersi – profilaktyka; Urokinezja – terapia schorzeń dna miednicy kobiet

W okresie od 3 lipca do końca października 2023 r. będą realizowane w Powiecie Grodziskim dwa programy polityki zdrowotnej, współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Kobiety „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023”. Programy te kierowane są do mieszkanek naszego Powiatu i oferują możliwość skorzystania z pakietów badań w następujących zakresach:

 • Przesiewowe badanie USG piersi – profilaktyka
 • Urokinezja – terapia schorzeń dna miednicy kobiet

 

Nagłówek Przesiewowe badanie USG piersi - profilaktyka

Ulotka informacyjna programu Przesiewowe badanie USG piersi - profilaktyka

 

Badanie USG jest badaniem diagnostycznym, w którym obraz powstaje dzięki ultradźwiękom. Pokazuje to, czego nie pokaże mammografia: odróżnia łagodne torbiele od masy będącej złośliwą zmianą. Zaleca się je kobietom młodszym, mającym w strukturze piersi więcej tkanki gruczołowej. W takiej tkance lepsze zastosowanie mają właśnie ultradźwięki, a nie promienie rentgenowskie, wykorzystywane w mammografii. Badanie USG stosuje się w profilaktyce wtórnej raka piersi. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkiem bezpieczne. Wczesna diagnostyka z zastosowaniem tej metody umożliwia nawet całkowite wyleczenie i przeprowadzenie leczenia oszczędzającego pacjentki, co zwiększa komfort życia kobiet podczas terapii, jak i szanse szybkiego powrotu do normalnego życia.

W ramach programu z profilaktycznych badań USG piersi oraz konsultacji specjalistycznej skorzysta 150 mieszkanek Powiatu Grodziskiego, bez ograniczeń wiekowych.

 

Etapy realizacji programu:

 1. Umówienie kobiet na badanie USG – w punkcie rejestracyjnym:
 • od 03.07.2023 r.
 • pon. – pt., w godz. 9.00 – 11.00
 • telefonicznie – (22) 300 85 71
 • osobiście – w Starostwie Powiatu Grodziskiego, ul. Daleka 11a, w Grodzisku Mazowieckim, II piętro, pokój nr 213
 1. Wykonanie badania USG piersi:
 • w SPS Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II, ul. Daleka 11 w Grodzisku Mazowieckim
 • w umówionym podczas rejestracji terminie i wyznaczonym gabinecie
 • po badaniu pacjentka otrzyma opis i zostanie umówiona na konsultację u specjalisty, podczas której lekarz omówi wynik badania i zaleci dalsze postępowanie.

 

 

 

 

 

Nagłówek Urokinezja - terapia schorzeń dna miednicy kobiet

Ulotka informacyjna programu Urokinezja - terapia schorzeń dna miednicy kobietSchorzenia dna miednicy dotyczą ponad 30% populacji dorosłych kobiet. Wiążą się one z zaburzeniami anatomiczno-funkcjonalnymi, wynikającymi z uszkodzenia struktur podpierająco-zawieszających. W efekcie kobiety cierpią z powodu nietrzymania moczu oraz zaburzeń statyki narządów miednicy. Schorzenia dna miednicy wpływają zdecydowanie na obniżenie jakości życia pacjentek. Fizjoterapia uroginekologiczna, pomaga wzmacniać lub rozluźniać mięśnie dna miednicy, łagodząc lub całkowicie eliminując dolegliwości. Zdrowe dno miednicy, dzięki któremu pacjentki pozbędą się problemu ciągnącego się nieraz latami, podniesie komfort życia i samooceny kobiet borykających się z tymi problemami.

Zastosowana w programie fizjoterapia uroginekolgiczna opiera się na leczeniu oraz profilaktyce. Zadaniem terapii jest przywrócenie równowagi w sferze mięśniowo-powięziowej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej kobiet. Sama terapia nie opiera się wyłącznie na zniwelowaniu problemu, ale również na edukacji kobiet, by były świadome własnego ciała i potrafiły prawidłowo ćwiczyć. W zdiagnozowaniu problemu kobiet zgłaszających się do programu wykorzystane zostanie badanie USG oraz Elektromiografia (EMG) – tj. badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. Terapia będzie łączyła stymulację mięśni prądem z terapią manualną, pracą z oddechem i ćwiczeniami. Odpowiednie ćwiczenia, wzmacniające i rozluźniające mięśnie dna miednicy są w stanie pomóc w problemach wielu pacjentek. Zalecane ćwiczenia, jak i dobór terapii mogą się różnić w zależności od zdiagnozowanych dysfunkcji uroginekologicznych. Indywidualność przypadków i szerokie spojrzenie fizjoterapeuty uroginekologicznego pozwoli wykorzystać odpowiednią metodę, aby zminimalizować problem.

Projekt przewiduje 5 zagwarantowanych wizyt u fizjoterapeuty i 1 komplet jednorazowych elektrod na każdą uczestniczkę programu. Ponadto w razie potrzeby, dla 20 uczestniczek zaplanowano konsultacje u specjalisty urologa lub ginekologa.

W ramach programu z urokinezji skorzysta 40 mieszkanek Powiatu Grodziskiego, bez ograniczeń wiekowych.

 

Etapy realizacji programu:

 1. Umówienie kobiet zmagających się z opisanym problemem na pierwszą konsultację u fizjoterapeuty – w punkcie rejestracyjnym:
 • od 03.07.2023 r.
 • pon. – pt., w godz. 9.00 – 11.00
 • telefonicznie – (22) 300 85 71
 • osobiście – w Starostwie Powiatu Grodziskiego, ul. Daleka 11a, w Grodzisku Mazowieckim, II piętro, pokój nr 213
 1. Rozpoczęcie terapii - pierwsza konsultacja u fizjoterapeuty:
 • w SPS Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II, ul. Daleka 11 w Grodzisku Mazowieckim
 • w umówionym podczas rejestracji terminie i wyznaczonym gabinecie
 • należy mieć ze sobą dokumentację medyczną po zabiegach ginekologicznych / urologicznych
 • podczas pierwszej konsultacji:
 • zostanie przeprowadzony wywiad
 • będzie wykonane badanie USG (należy przyjść z częściowo wypełnionym pęcherzem moczowym)
 • zostanie wykonane badanie: per vagina (przez pochwę), per rectum (przez odbyt)
 • omówiony zostanie dalszy przebieg terapii oraz wskazany będzie termin drugiej z pięciu wizyt terapeutycznych.

 

Zapraszamy!

#Mazowszepomaga #programywsparcia #zdrowiekobiety

 

Ulotki – do pobrania:

Ulotka Przesiewowe badanie USG piersi profilaktyka.pdf (237 KB)

Ulotka Urokinezja terapia schorzeń dna miednicy kobiet.pdf (248 KB)

 

Klauzula informacyjna:

Klauzula informacyjna.pdf (313 KB)