Nowa sala operacyjna w Szpitalu Zachodnim

Data: 19.12.2023 r., godz. 09.35    415
W ramach istniejącego Bloku Operacyjnego w SPS Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim powstała nowa sala operacyjna.

Wartość inwestycji to blisko 7 mln zł. Na jej wykonanie z budżetu Powiatu Grodziskiego przeznaczono kwotę ponad 3,5 mln zł. Pozostałe środki zostały pozyskane przez władze Powiatu ze źródeł zewnętrznych: 2,38 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz 1 mln zł z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

O przedsięwzięciu opowiedział pan Janusz Krawczyk, Kierownik Bloku Operacyjnego Szpitala Zachodniego.

 

— Jakie wyposażenie znalazło się w nowej sali operacyjnej?

— Powstała sala najnowszej generacji. Znajduje się w niej kolumna chirurgiczna, kolumna anestezjologiczna, lampy bardzo wysokiej klasy oraz monitor, na którym lekarz podczas zabiegu może sprawdzić dane pacjenta i jego badania, w tym tomografię komputerową. Zamontowano także nawiew laminarny nad pacjentem oraz klimatyzację. Jest to najnowocześniejszy sprzęt.

— Jaki był cel zrealizowania tej inwestycji?

— Wybudowanie miało na celu zwiększenie dostępności do sal operacyjnych oraz zwiększenie liczby planowanych zabiegów. Naszym celem jest utrzymanie jak najwyższych standardów. Otwarcie tej sali operacyjnej pozwoli na wykonywanie rocznie około 1000–1200 dodatkowych zabiegów. Zmniejszy się kolejka, pacjenci będą krócej czekać na zabieg, co jest bardzo ważne. Prawdopodobnie będzie to sala chirurgii naczyniowej i urologii z zabiegami przeprowadzanymi laparoskopowo oraz metodą klasyczną. 

— Jakie są plany dalszego rozwoju bloku operacyjnego?

— Planujemy zakup albo wydzierżawienie na tę salę operacyjną robota do operacji da Vinci. Jest to nowoczesna technologia, z której będą korzystali głównie urolodzy i chirurdzy. 

— Ile obecnie jest przeprowadzanych operacji w Szpitalu Zachodnim?

— Obecnie w granicach 10-12 tys. operacji rocznie. Blok jest cały czas wykorzystywany – właściwie do maksimum. Zapotrzebowanie na zabiegi jest tak duże, dlatego że Szpital Zachodni jest bardzo dobrym szpitalem, przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski.

 

Warto podkreślić, że Powiat Grodziski co roku przeznacza znaczne środki finansowe na funkcjonowanie Szpitala Zachodniego. Władze Powiatu nieustannie wnioskują także o przyznanie dofinansowań z programów rządowych i samorządowych na realizację inwestycji zapewniających rozwój Szpitala. W tym roku zmodernizowano system instalacji gazów medycznych. Na ukończeniu jest także lądowisko dla helikopterów.

 

IMG_8829 (002).JPG (1005 KB)

Nowa sala operacyjna w SPS Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.