Bezpieczne wakacje

Data: 22.07.2022 r., godz. 08.00    425
Rady Policji

Podczas trwających wakacji nad bezpieczeństwem mieszkańców Powiatu Grodziskiego jak co roku czuwają policjanci. W ramach działań „Bezpieczne Wakacje 2022” przeprowadzane są kontrole w różnym zakresie. 

Bezpieczna podróż

Na drogach prowadzących do miejscowości wypoczynkowych spodziewać się można wzmożonego ruchu samochodowego i autokarowego. Policjanci ruchu drogowego przeprowadzają liczne kontrole, szczególną uwagę zwracają na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także na sposób przewożenia pasażerów oraz stan techniczny pojazdów.

Kontroli poddawane są także autobusy wiozące dzieci i młodzież. Na terenie Powiatu Grodziskiego kontrole odbywają się przy bazie PKS, ul. Chełmońskiego 33 w Grodzisku Mazowieckim, w godzinach 6:00–22:00 po wcześniejszym zgłoszeniu:

  • telefonicznie (tel. 47 724 22 94, 47 724 22 24, 47 72 42 213),
  • mailowo,
  • faksem,
  • poprzez złożenie pisma w jednostce Policji.

Kontroli podlega stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz jego stan trzeźwości. Na stronie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl można dodatkowo sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Przed wyruszeniem w podróż warto zrobić przegląd samochodu oraz sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty i wyposażenie. Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze opracowanie trasy i zaplanowanie postojów. Pamiętajmy, aby opuszczając pojazd nigdy nie zostawiać w nim kluczyków ani żadnych przedmiotów wartościowych w widocznych miejscach.

Bezpieczeństwo nad wodą

Jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W czasie wakacji sprawdzane są wszystkie miejsca kąpieli, w tym także kąpieliska niestrzeżone. Policja zaleca korzystanie tylko ze strzeżonych kąpielisk.

Podczas przeprowadzanych kontroli policjanci ostrzegają przed zagrożeniami nad wodą oraz przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Sprzętu wodnego zawsze należy używać zgodnie z przeznaczeniem. Nie powinno się wchodzić do wody po alkoholu ani po dłuższym opalaniu się. Pilnujmy swoich rzeczy oraz nie pozostawiajmy dzieci bez opieki.

Bezpiecznie w miejscu zamieszkania

Kontroli poddawane są również miejsca przebywania dzieci i młodzieży, takie jak boiska oraz place zabaw. Szczególna uwagę policjanci zwracają na dzieci przebywające w miejscach niebezpiecznych: w pobliżu ulic, placów budowy, zbiorników wodnych oraz przebywające przez długi czas bez opieki. Sprawdzane są także parkingi – pamiętajmy, że podczas upałów samochodzie nie wolno zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt – wnętrze pojazdu stojącego na słońcu bardzo szybko się nagrzewa, a wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci.
Policja radzi, by nie pozostawiać małych dzieci bez opieki. Uczmy najmłodszych zasad bezpieczeństwa oraz zachowań w sytuacjach zagrożenia. Ze starszymi dziećmi, które mogą już spędzać czas same, ustalmy zasady – godziny powrotu do domu, kontakt telefoniczny. Warto zainteresować się, w jaki sposób i z kim spędzają czas nasze dzieci podczas wakacji.

W czasie wakacji kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i postępujmy tak, by nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy życia.

Informacje o działaniach policji w czasie wakacji oraz wiele porad można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim: https://grodzisk.policja.gov.pl.

 

Grafika Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji "Bezpieczne Wakacje"