O Iwaszkiewiczach pod osłoną nocy

Data: 29.05.2024 r., godz. 14.10    154
18 maja Muzeum w Stawisku wieczorową porą otworzyło swoje podwoje dla miłośników historii i literatury.

Noc Muzeów przyciągnęła wielu słuchaczy, którzy mogli odkryć fascynującą historię życia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Uczestnicy mieli okazję skorzystać z obecności pracowników Muzeum, którzy oprowadzali po zakamarkach historycznego domu i odpowiadali na wszystkie pytania.

Słuchaczom przybliżono życie codzienne niegdysiejszych gospodarzy, ale również zwrócono uwagę na mało znane i interesujące fakty z życia słynnej pary. Zwiedzający mogli zobaczyć strój Anny, który miała na sobie, kiedy spotkała się pierwszy raz z przyszłym mężem, a który Jarosław później zachował, czy nakrycia głowy kolekcjonowane przez teścia Iwaszkiewicza. Zainteresowanie wywołał fakt, że jedynym serialem, dla którego pisarz zasiadał przed telewizorem, był serial „Święty” z Rogerem Moorem. Zaciekawienie, ale i zaskoczenie wzbudziła także historia obecnego pokoju gościnnego, ówcześnie nazywanego przez gospodarzy umieralnią. Interesujące były też starsze historie - wątki z życia St. Wilhelma Lilpopa, ojca Anny i fundatora stawiskiej posiadłości. Wielu gości zaintrygował wpływ Lilpopów na okoliczne miejscowości oraz ich rola w założeniu Podkowy Leśnej.

Temat złożonej relacji małżonków i problemów, z którymi musieli się zmagać na przestrzeni lat powracał wielokrotnie tego wieczoru: początki znajomości, zaręczyny wbrew woli rodziny, ślub w brwinowskim kościele. W następnych latach Skamander, podróże zagraniczne, narodziny dziewczynek, kryzys psychiczny Anny, czas wojny i zaangażowanie w pomoc jej ofiarom. Omawiano różnorodne aspekty ich życia osobistego, ukazując zarówno wzloty, jak i upadki. Tak pogłębione spojrzenie na biografie tych wybitnych postaci pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć mieszkańców Stawiska.

Noc Muzeów w Stawisku była także doskonałą okazją do edukacji i popularyzacji wiedzy o twórczości gospodarza Stawiska. Przewodnicy opowiadali o jego dziełach, inspiracjach i twórczych procesach. Kulisy gabinetu pisarza i pozostawione liczne pamiątki w tym archiwalne nagrania głosu Iwaszkiewicza, przybliżyły sylwetkę pisarza oraz jego warsztat pracy.

Dużo radości sprawiło spotkanie z najmłodszymi gośćmi – specjalnie dla nich  przygotowano zabawę detektywistyczną polegającą na tropieniu niepasujących przedmiotów w historycznych pokojach domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Takie podejście było platformą do rozmów o tym, co znaczy historyczne, a co współczesne, na czym polega autentyczność zgromadzonych przedmiotów, a przede wszystkim zaangażowało uwagę najmłodszych pozwoliło na aktywne poznawanie tego niezwykłego miejsca.

Noc Muzeów w Stawisku to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Wypełniona refleksją i odkryciami, była hołdem dla bogatego dziedzictwa literackiego i kulturowego, które pozostawili po sobie Iwaszkiewiczowie. Dla wielu zwiedzających było to nie tylko spotkanie z historią minionych pokoleń, ale również zagłębienie się w świat, w którym sztuka i życie codzienne przeplatały się w niezwykły sposób.

Informacje o zbliżających się wydarzeniach podawane są na bieżąco na stronie internetowej Muzeum (www.stawisko.pl), w mediach społecznościowych (Fb @muzeum.stawisko) oraz na stronie Powiatu Grodziskiego (www.powiat-grodziski.pl). Zachęcamy do ich śledzenia.

 

Starostwo Powiatu Grodziskiego

 

Stawisko_noc_muzeow.jpg (932 KB)

Oprowadzanie kuratorskie podczas Nocy Muzeów.