Pomoc społeczna w Powiecie Grodziskim

Data: 03.06.2025 r., godz. 08.40    130
Oceny zasobów pomocy społecznej w Powiecie Grodziskim za rok 2024.

Coroczna ocena zasobów pomocy społecznej to nie tylko ustawowy obowiązek, ale przede wszystkim narzędzie analizy rzeczywistego zapotrzebowania na wsparcie społeczne w powiecie grodziskim. Najnowszy raport opracowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim ukazuje skalę działań pomocowych oraz wyzwania, z którymi mierzy się lokalny system wsparcia.

W 2024 roku pomoc społeczna w Powiecie Grodziskim objęła szeroki krąg mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Wsparciem zostało objętych łącznie 9 294 osób i rodzin. W ramach realizowanych zadań udzielono pomocy m.in. cudzoziemcom w ramach Indywidualnych Programów Integracji, wychowankom opuszczającym pieczę zastępczą, osobom z niepełnosprawnościami – zarówno w postaci dofinansowań ze środków PFRON, jak i uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej czy innych programach. Szczególną rolę odegrały programy finansowane ze środków rządowych i PFRON – „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” czy „Aktywny samorząd”, z których skorzystało blisko 200 beneficjentów. Wsparcie otrzymały także dzieci przebywające w rodzinnej oraz instytucjonalnej pieczy zastępczej, osoby uczestniczące w konsultacjach psychologicznych i prawnych, a także osoby objęte działaniami korekcyjno-edukacyjnymi w związku z przemocą domową.

Pozytywnym sygnałem działalności PCPR jest aktywność projektowa – nie tylko skutecznie sięga się po środki zewnętrzne, ale również promuje rodzicielstwo zastępcze, organizuje kampanie edukacyjne i wspiera integrację społeczną. Realizowane programy i kampanie przyczyniają się do budowania lokalnej świadomości i przeciwdziałania wykluczeniu.

Ocena zasobów pokazuje, że pomoc społeczna w Powiecie Grodziskim funkcjonuje stabilnie i skutecznie odpowiada na wiele wyzwań. Jednak ze względu na obserwowany wzrost potrzeb mieszkańców powiatu, a także na pojawiające się kolejne potrzeby system pomocowy w kolejnych latach zakłada dalsze podejmowanie działań, których celem jest zmniejszenie zjawiska wykluczenia społecznego i wsparcie mieszkańców adekwatnie do ich potrzeb. Duża aktywność projektowa, profesjonalna kadra oraz dobra współpraca z organizacjami społecznymi budują fundament pod nowoczesny i dostępny system wsparcia.

Starostwo Powiatu Grodziskiego