Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Co żołnierze robili na grodziskim deptaku?

Data: 12.07.2021 r., godz. 13.45   563
W sobotę w południe żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty marszem ubezpieczonym w pełnym wyposażeniu przeszli przez deptak w centrum Grodziska Mazowieckiego.
W sobotę w południe żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty marszem ubezpieczonym w pełnym wyposażeniu przeszli przez deptak w centrum Grodziska Mazowieckiego. To element ćwiczeń w tzn. SRO, które regularnie będą kontynuowane w przyszłości.

Na terenie powiatu grodziskiego terytorialsi z Grójca odbywają swoje szkolenie rotacyjne. W ramach sobotnich ćwiczeń musieli między innymi pokonać centrum miasta w Grodzisku Mazowieckim. Zadanie to miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy w zakresie poruszania się wojskowym szykiem w warunkach miejskich, oraz w dużym skupisku ludzi. To również element promocji piątego rodzaju sił zbrojnych w regionie, do którego w najbliższym czasie zostaną przeniesieni żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty. Od trzech lat stacjonują w Grójcu, ale trwają intensywne prace, by w najbliższych miesiącach ich dyslokacje zmienić jednostkę wojskową w Książenicach.

Szkolenia w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) poza rejonami poligonów i jednostek wojskowych to istota formacji Wojsk Obrony Terytorialnej na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tych szkoleń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy przez żołnierzy.

Strażacy przywitali WOT grochówką

3 lipca prawie 100 żołnierzy doskonaliło kunszt wojskowy. Po całodziennych zajęciach taktycznych żołnierze zostali zaproszeni przez Ochotniczą Straż Pożarną w Książenicach na grochówkę. Dzięki uprzejmości strażaków, w tym chorążego Arkadiusza Kulki, który jednocześnie jest grójeckim żołnierzem i strażakiem OSP, terytorialsi otrzymali ciepły posiłek. Po wielogodzinnym, intensywnym wysiłku w strugach deszczu kolacja była podwójnie pyszna. Dodatkowo żołnierze i strażacy wymienili się informacjami na temat posiadanego sprzętu.

Żołnierze z 61 blp cały czas szkolą się w stałych rejonach odpowiedzialności. Dzięki temu chcą być blisko mieszkańców, którzy mogą potrzebować ich pomocy. Chcą pokazać również, że służba w Wojsku Obrony Terytorialnej to wspaniałe doświadczenie i możliwość rozwoju.

Wojskach Obrony Terytorialnej takie szkolenia stanowią praktyczny wymiar tak zwany „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.