Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Milanówek

3797
SZLAKI TURYSTYCZNE

Milanówek – „Mały Londyn”

Pierwszy w ramach projektu turystycznego „Milanówek w Jeden Dzień” szlak pieszy, którego symboliczne otwarcie nastąpiło 6 czerwca 2009 r., podczas Festiwalu Otwarte Ogrody. Spacerując „śladami II wojny światowej po Milanówku” i wczytując się w informacje zawarte w przewodniku oraz na tablicach, możemy poznać historię milanowian, którzy działali i poświęcali swoje życie w okresie wojennym na terenie Miasta. Na trasie składającej się z dwóch części: trasy A – południowa część miasta oraz trasy B – północna część miasta, oznakowano 47 punktów, które związane są z „Małym Londynem”. Bardziej rozbudowane informacje oraz inne miejsca pamięci związane z tym tematem umieszczone zostały na stronie internetowej Miasta www.milanowek.pl w zakładce „Milanówek w Jeden Dzień”. Rozszerzona trasa liczy ponad 22 km i zawiera 63 punkty warte odwiedzenia.

Szlak turystyczny - „Wille Milanowskie”


Szlak „Wille Milanowskie” prowadzi wzdłuż najciekawszych wybranych 31 obiektów zabytkowej architektury willowej i jest częścią większego projektu „Milanówek w jeden dzień”. Wille prezentują różnorodne style architektoniczne oraz materiały, z których je zbudowano. Zostały wybudowane w okresie pierwszego 30-lecia XX w. Przed każdym budynkiem umieszczona jest tablica z krótkim opisem historii danej willi oraz jej architektury. Na każdej tablicy umieszczono mapkę lokalizującą budynek, z zaznaczeniem drogi w kierunku następnej willi na szlaku.

Szlak „Wille Milanowskie” obejmuje też mapę szlaku oraz przewodnik w postaci kart. Można je otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej, ul. Piłsudskiego 30 (Galeria „Matulka”) oraz w Urzędzie Miasta.

Zapraszamy Państwa na spacer po pięknym Milanówku!

Jedwabny szlak Milanówka i okolic


Szlak prowadzi śladami miejsc związanych z historią jedwabnictwa w Milanówku i okolicach oraz postaciami założycieli Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej – Henrykiem i Stanisławą Witaczek. Składa się z 7 miejsc, przy których zostaną ustawione tablice informacyjne. Oprócz tego zostanie przygotowany folder z opisem, biografią twórców jedwabnictwa milanowskiego, mapką szlaku oraz kartą edukacyjną zawierającą rebusy, krzyżówki i grę terenową. Uatrakcyjni to samodzielne zwiedzanie szklaku, będzie mogło być również fragmentem lekcji w terenie. Szlak jest efektem działań Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

Ścieżka rowerowa o łącznej długości 2,8 km; biegnąca wzdłuż ul. Królewskiej do Grodziska Mazowieckiego.