Otwarte Ogrody: Sąsiedzi Stawiska prezentują

Liczba odwiedzających: 161
Czas trwania wydarzenia: od: 08.06.2024 r., godz. 10.00 do: 09.06.2024 r., godz. 13.00

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza na Festiwal Otwarte Ogrody.

 

W programie:

Wystawy z cyklu „Sąsiedzi Stawiska prezentują”:

  • „Bliscy: Katot i Jaroś”.  Karol Szymanowski i Jarosław Iwaszkiewicz, kompozytor – wrażliwy czytelnik poezji, i poeta – wnikliwy słuchacz muzyki. Spokrewnieni, zaangażowani w liczne współprace artystyczne, inspirujący się wzajemnie, światopoglądowo sobie bliscy. Jakie ślady ich związków odnajdziemy w twórczości?  Grupa studentów muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr Pawła Siechowicza stworzyła wystawę podejmującą próbę odpowiedzi na te pytania – jak sobie z tym poradzili będzie można zobaczyć na stawiskiej werandzie. 
  • „Nić ci do tego” – w przestrzeni ekspozycyjnej poddasza trwa wystawa tkaniny artystycznej z cyklu „Tkanina w Muzeum”, której przewodnim tematem jest nić i wolność twórcza. Kuratorka Magdalena Jaskłowska-Englisz zaprosiła twórczynie z całej Polski: Krystynę Arską-Perepłyś, Krystynę Jatkiewicz, Marię Jełowicką, Ewę Kamińską, Bożenę Kuzio-Bilską, Katarzynę Lis-Lachowicz, Joannę Lohn-Zając, Ewę Łukiewską, Joannę Owidzką, Ewę Marię Poradowską-Werszler, Annę Sławińską, Jolantę Wdowczyk. Za projekt i aranżację odpowiada Marek Englisz. Wystawę objął patronatem Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków.

W niedzielę 9 czerwca w godzinach 11:00–13:00:

  • Dwa oprowadzania kuratorskie, które będą wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy i zadania bezpośrednich pytań na temat prezentowanych w przestrzeniach Muzeum wystaw. 
  • O godzinie 11:00 na poddaszu Stawiska rozpocznie się spotkanie z kuratorką Magdaleną Jaskłowską-Englisz, która przybliży prace i postacie twórczyń zebranych na wystawie tkaniny artystycznej „Nić ci do tego”
  • Natomiast w południe na zadaszonej werandzie Stawiska będzie czekał Tomasz Barszcz, doktorant muzykologii UW, żeby opowiedzieć o wątkach biograficznych i artystycznych Iwaszkiewicza oraz Szymanowskiego, które stały się inspiracją dla wystawy posterowej „Bliscy: Katot i Jaroś”

 

Data: 8–9 czerwca 2024 r.

8 czerwca (sobota): początek o godzinie 10:00

9 czerwca (niedziela), godz. 11:00–13:00

Miejsce: Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, adres: ul. Gołębia 1, 05-807 Podkowa Leśna