Rozmowa z panią Agatą Kościelną-Ratowską, nowym Dyrektorem Stawiska

Data: 28.06.2023 r., godz. 09.09    973
Od 1 czerwca za sterami Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku stanął nowy dyrektor. O swoich planach opowiedziała pani Agata Kościelna-Ratowska.

Jak odnajduje się Pani w nowej roli?

Przez ostatnie kilkanaście lat byłam związana zawodowo z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie organizowałam i nadzorowałam szereg czołowych projektów kulturalnych oraz odpowiadam za pozyskiwanie funduszy na ich realizację.  Było to bardzo cenne doświadczenie, które zamierzam wykorzystać. Ze Stawiskiem natomiast jestem związana niemalże od dziecka. Przez ponad 20 lat uczestniczyłam w niemalże wszystkich wydarzeniach kulturalnych tutaj organizowanych. Także jest to miejsce bardzo mi bliskie, nie tylko z uwagi na miejsce zamieszkania. Znam je z perspektywy różnych grup wiekowych, widzę jego ogromny potencjał i potrzeby. Bardzo mi zależy, żeby prężnie działało, żeby goście dobrze się tu czuli i chcieli tu wracać.

Jaka jest Pani wizja dla Muzeum i jakie są Pani plany na przyszłość?

Stawisko ma być Muzeum otwartym, żywym ośrodkiem, prowadzącym działalność na gruncie rozmaitych dziedzin sztuki i nauki, prezentującym zarówno twórczość najwybitniejszych przedstawicieli kultury, jaki i dokonania lokalnych artystów, naukowców. Chciałabym ponadto, aby promowało osiągnięcia młodych twórców. Taka koncepcja funkcjonowania Muzeum jest zgodna z tradycjami Stawiska, które za życia Iwaszkiewiczów pełniło przecież rolę szczególnego centrum kultury.

Bardzo zależy mi na tym, aby Stawisko było miejscem integrującym lokalną społeczność, w tym jej nowych mieszkańców. Powiat Grodziski bardzo dynamicznie się rozwija, w szybkim tempie wzrasta liczba mieszkańców, którym należy zapewnić dostęp do usług, w tym kulturalnych. 

Muzeum w Stawisku w nowej odsłonie powinno otworzyć się na szerszą publiczność. Ofertę należy rozszerzyć o propozycje „mniej zobowiązujące”, dostępne dla rożnych grup, dla rodzin z dziećmi. 

Ogromny potencjał ma park wokół posiadłości, który powinien stać się atrakcją Stawiska, przestrzenią otwartą dla mieszkańców okolicy i gości. We współpracy ze specjalistami z SGGW wytyczymy kierunki jego zagospodarowania i wykorzystania. Park  powinien spełniać funkcję rekreacyjną i edukacyjną, np. łąki kwietne (ekologiczne i ekonomiczne), sad czy ogród warzywny (za życia Iwaszkiewiczów w Stawisku było prowadzone gospodarstwo rolne).

Jakie zadania stoją przed Panią jako przed Dyrektorem?

Zadań jest całe mnóstwo. Poczynając od stałej dbałość o stan zabytkowego budynku, w którym, jak to w przedwojennym domu, zawsze jest coś do zrobienia, poprzez zagospodarowanie parku, po „odmłodzenie" oferty kulturalnej. Bardzo zależy mi również na poszerzeniu i zacieśnieniu współpracy z okolicznymi szkołami, przedszkolami, w tym szkołami i ogniskami artystycznymi. 

Jaka jest aktualna oferta dla zwiedzających?

Od lipca Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających 6 dni w tygodniu. Zapraszamy do zwiedzania zarówno indywidulanie z audioprzewodnikami, jak i z przewodnikiem. Regularnie prowadzimy lekcje muzealne na kilkanaście różnorodnych tematów dostosowanych do każdej grupy wiekowej, po wcześniejszym zgłoszeniu opracowujemy też tematy na życzenie.

Po wizycie w domu Pisarza, zapraszamy do odpoczynku w pięknym, kwitnącym, wypełnionym ptasim śpiewem stawiskim parku. 

Serdecznie wszystkich zapraszamy do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

 

Starostwo Powiatu Grodziskiego

 

DSC065002 (002).jpg (520 KB)

Agata Kościelna-Ratowska, Dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.