Rady Policji na bezpieczne wakacje

Data: 26.07.2023 r., godz. 09.00    308
Policja przedstawia "Wakacyjne ABC Bezpieczeństwa".

Wakacje są czasem, kiedy wielu ludzi wybiera się na zasłużony odpoczynek i chętnie podróżuje. Jednak aby wakacje były prawdziwie relaksujące i przyjemne, ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w tym okresie. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim przypominają, jakimi zasadami powinniśmy się kierować, żeby po wakacjach mieć tylko miłe wspomnienia.

Przed wyjazdem należy się upewnić czy wszystkie drzwi i okna są na pewno zamknięte, sprawdzić zawory z wodą i gazem. Warto zainwestować w system zabezpieczeń np. alarmy lub czujniki ruchu. Poprośmy o czujność sąsiadów – poinformujmy ich o naszym wyjeździe, poprośmy o zbieranie korespondencji lub zapalenie na jakiś czas światła, co stworzy pozory obecności domowników.

Przed wyjazdem w podróż sprawdźmy stan techniczny samochodu, jego wyposażenie i światła, a także zaplanujmy przerwy, które pozwolą wszystkim podróżującym na chwilę odpoczynku. Korzystając z transportu zbiorowego i będąc  w miejscach, gdzie jest duży tłok, należy zachować szczególną ostrożność – np. na dworcach kolejowych, lotniskach i w pociągach. Cenne przedmioty, pieniądze i dokumenty zawsze warto mieć przy sobie.

W górach powinno się korzystać wyłącznie z wyznaczonych szlaków, a nad wodą - ze strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli. Rodzaj aktywności powinien być dostosowany do naszych umiejętności. Przed wyruszeniem na górski szlak sprawdźmy prognozę pogody, zadbajmy o odpowiednią odzież oraz wyposażenie – prowiant i napoje, mapę, kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon z naładowaną baterią.

Korzystając z kąpieliska trzeba zapoznać się z zasadami obowiązującymi na danym obiekcie. Stosujmy się do zaleceń ratownika. Bezwzględnie należy zrezygnować z wchodzenia do wody, będąc pod wpływem alkoholu, a także po znacznym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku.

Dla dzieci i młodzieży czas wakacji jest szczególnie atrakcyjny, w związku z tym należy z nimi rozmawiać o zasadach bezpiecznego zachowania w zależności od tego, gdzie będą wypoczywać (np. nad wodą, w górach, w lesie). Nie lekceważmy cyberzagrożeń – zwróćmy szczególną uwagę na czas i sposób korzystania z urządzeń elektronicznych, wytłumaczmy, jak ważne są dane osobowe, adres zamieszkania i numer telefonu i że nie można się nimi dzielić w sieci.

Bezpieczne wakacje wymagają odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Jeżeli zadbamy o swoje bezpieczeństwo, możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i skoncentrować się na relaksie i odpoczynku. Stosowanie się do powyższych wskazówek pomoże zminimalizować niebezpieczeństwa i zagrożenia, których w okresie wakacyjnych jest wyjątkowo dużo. Więcej na temat bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym można znaleźć na grodzisk.policja.gov.pl – Wakacyjne ABC Bezpieczeństwa.

 

Starostwo Powiatu Grodziskiego