Bezpłatne porady prawne w Powiecie Grodziskim

Data: 25.08.2023 r., godz. 08.05    605
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Powiatu Grodziskiego. Przypominamy zasady korzystania.

Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, realizowanym na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. informowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem (przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym), wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego czy nieodpłatną mediację.

Na terenie Powiatu Grodziskiego pomoc prawną można uzyskać w 3 punktach:

1) Żabia Wola, ul. Główna 5

Adwokaci:

wtorek, środa – w godz. 9:00-13:00

Radcy prawni:

poniedziałek, czwartek, piątek – w godz. 9:00–13:00

2) Milanówek, ul. Piasta 30

Adwokaci:

poniedziałek, czwartek, piątek – w godz. 12:00–16:00

Radcy prawni:

wtorek, środa – w godz. 12:00–16:00

3) Grodzisk Mazowiecki, ul. Żyrardowska 48

Fundacja Togatus Pro Bono:

poniedziałek – piątek – w godz. 8:00–12:00

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie skierowane jest do osób, których problemy nie mają natury wyłącznie prawnej. Działania dostosowuje się do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej. Zmierzają one do podniesienia jej świadomości o przysługujących uprawnieniach, spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady: dla osób zadłużonych, z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego, a także nieodpłatną mediację.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–16.00 w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Żyrardowskiej 48 przez fundację Togatus Pro Bono.

Udzielanie pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego odbywa się po umówieniu wizyty telefonicznie pod numerem (22) 723 01 68. Mogą z nich skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym przedsiębiorcy samozatrudnieni (prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą). Kobietom w ciąży udzielenie porad przysługuje poza kolejnością.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie mogą być udzielane także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Więcej informacji na stronie Powiatu: www.powiat-grodziski.pl w zakładce Nieodpłatna pomoc prawna.