Stawisko – plany wydarzeń kulturalnych na 2024 rok

Data: 31.01.2024 r., godz. 09.40    230
Rok 2024 to rok dwóch, a w zasadzie trzech niezwykle ważnych dla Stawiska rocznic. Obchodzimy bowiem 130. rocznicę urodzin Jarosława Iwaszkiewicza, 100. rocznicę urodzin jego córki Marii oraz 40. rocznicę powstania Muzeum w Stawisku.

Planujemy w związku z tym szereg wydarzeń z udziałem znamienitych gości. 

Zacznę od planów koncertowych, bo to właśnie muzykę Iwaszkiewicz uważał za najdoskonalszą ze wszystkich sztuk. Wystartujemy od wysokiego C – recitalem rewelacyjnego, wszechstronnego pianisty i kompozytora Aleksandra Dębicza. Autora m.in. pięknego albumu „Adela”, który artysta nagrał w duecie z Łukaszem Kuropaczewskim i gościnnym udziałem kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego. 

Nasze zaproszenie do Stawiska przyjął również kolejny świetny pianista jazzowy i klasyczny – Marcin Masecki, artysta znany z niekonwencjonalnego podejścia do klasyki, który zasłynął też jako twórca aranżacji piosenki „Dwa serduszka” w nominowanej do Oscara „Zimnej wojnie” Pawlikowskiego.

Gościć również będziemy Adama Kosmieja jednego z najbardziej nowoczesnych polskich pianistów, który wystąpi zarówno z klasycznym, jaki awangardowym, nawet transowym repertuarem – od Beethovena po Philippa Gassa i Friedricha Guldę.  

Szykujemy również niespodziankę wielkiego kalibru, ale o tym na razie sza…

Planujemy ponadto spotkania z twórcami, którzy w swej pracy artystycznej zmierzyli się z Iwaszkiewiczem. Zaprosimy zatem m.in. Agnieszką Glińską, która ostatnio na deskach Teatru Starego w Krakowie wyreżyserowała „Panny z Wilka”, czy Eustachego Rylskiego, autora „Chłodnej Jesieni”, świetnego spektaklu telewizyjnego z 1990 w reż. Janusza Zaorskiego, zrealizowanego w Stawisku, z genialnymi rolami Gustawa Holoubka i Jana Peszka.

O Iwaszkiewiczu podyskutują także filozofowie, bohaterowie Trzeciego Punktu Widzenia: Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz.

Nie zabraknie również wystaw. Pierwszą będzie poświęcona Marii Iwaszkiewicz, honorowej kustoszce i wielkiej przyjaciółce Muzeum. Kolejną, będzie druga edycja ekspozycji z cyklu „Tkanina w muzeum”, organizowana pod patronatem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W tym roku pod przewrotnym tytułem „Nić Ci do tego”. 

Studenci Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotują natomiast wystawę posterową mierzącą się ze stereotypami, związanymi z postacią Karola Szymanowskiego (kuzyna i przyjaciela Jarosława Iwaszkiewicza). 

Zaprosiliśmy również do współpracy kolektyw artystyczny „Inne Towarzystwo”, który w przestrzeni Stawiskiego domu podejmie temat współczesnej redefinicji pojęcia męskości.

Wiosną odbędzie się XXII Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza pod tytułem „Drogi Jarosławie, Kochany Zbyszku – Iwaszkiewicz i Herbert – poeci dwóch pokoleń”, z udziałem zacnego jury w składzie: Magdalena Warzecha, Grzegorz Damięcki i Jerzy Łazewski.

Rok zakończymy IV edycją Festiwalu „Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur”. W tym roku poświęconą związkom Stawiska z kulturą włoską. 

Powyższe zapowiedzi nie wyczerpują oczywiście wszystkich moich planów wydarzeń kulturalnych na ten rok. Gorąco zapraszam do śledzenia naszego profilu na FB, IG oraz obserwowania naszej strony internetowej, gdzie regularnie zamieszczamy informacje o bieżących wydarzeniach. Zachęcam również do zapisania się do naszego newslettera.

Do zobaczenia w pięknym Stawisku.

Agata Kościelna-Ratowska

Dyrektor

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

 

Stawisko – plany wydarzeń kulturalnych na 2024 rok.jpg (1.28 MB)Dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku Agata Kościelna-Ratowska (po prawej) z Dorotą Miśkiewicz.