Podsumowanie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych Powiatu Grodziskiego

Data: 09.09.2022 r., godz. 14.35    470
W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Grodziski 1 września naukę rozpoczęło ponad 1 000 uczniów w 33 oddziałach klas pierwszych.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 rozpoczęła się 16 maja br. Kandydaci składali wnioski internetowo, za pomocą systemu elektronicznego. Mogli wskazać dowolną liczbę szkół prowadzonych przez Powiat Grodziski, a w nich dowolną liczbę oddziałów, w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych. Wnioski można było składać do 20 czerwca br. Następnie od 1 do 19 sierpnia trwała rekrutacja uzupełniająca.

W rekrutacji złożono ogółem ponad 1700 wniosków. Absolwenci klas ósmych szkół podstawowych jako placówkę pierwszego wyboru najczęściej wskazywali Zespół Szkół nr 1 w Milanówku – chętnych do rozpoczęcia nauki w tej szkole było aż 551 osób, co stanowi ponad 30% ogółu zgłoszeń. Na drugim miejscu znalazł się Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim, do którego podanie złożyło 462 kandydatów (ok. 27% wszystkich wniosków).

W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Grodziski utworzone zostały 33 oddziały klas pierwszych:

• 15 oddziałów w liceach ogólnokształcących (5 oddziałów w Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim, 8 w Zespole Szkół nr 1 w Milanówku oraz 2 w Zespole Szkół nr 2 im. gen. J. Bema w Milanówku),
  • 13 oddziałów w technikach (2 oddziały w Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim, 7 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim oraz 4 w Zespole Szkół nr 2 im. gen. J. Bema w Milanówku),
  • 5 oddziałów w szkole branżowej I stopnia (w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim).

Największą popularnością w liceach ogólnokształcących cieszyły się następujące profile klas: klasa psychologiczna w Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim (177 kandydatów), klasa lingwistyczna (171 kandydatów) oraz matematyczno-geograficzna (151 chętnych), obie w Zespole Szkół nr 1 w Milanówku. W szkołach technicznych natomiast najczęściej wybieranym zawodem był technik informatyk (113 chętnych w Zespole Szkół nr 2 im. gen. J. Bema w Milanówku i 91 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim) oraz technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim (72 kandydatów). W branżowej szkole I stopnia natomiast najwięcej kandydatów zgłosiło się do nauki zawodu mechanik pojazdów samochodowych (39 chętnych).

Utworzone zostały także dwa oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy: w Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim oraz Zespole Szkół nr 1 w Milanówku.