Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie wakacji 2021r.- działania Policji

Data: 24.09.2021 r., godz. 15.12   92
Tegoroczne wakacje na terenie powiatu grodziskiego, podobnie jak w ubiegłych latach, możemy zaliczyć do bezpiecznych dla dzieci i młodzieży. Nie było utonięć, ani innych nieszczęśliwych wypadków z udziałem najmłodszych mieszkańców. Policjanci nie przyjęli żadnego zgłoszenia dotyczącego zaginięcia dziecka.
O zapewnienie bezpieczeństwa w wielu obszarach i różnych miejscach przez cały wakacyjny czas dbali policjanci wszystkich służb i wydziałów.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili 72 kontrole autokarów, wśród których były także te, które przewoziły dzieci na kolonie i obozy. W tym zakresie nie stwierdzili powodu do niedopuszczenia tych pojazdów do ruchu. Kontrolom byli także poddawani kierujący samochodami, szczególnie ci, którzy podróżowali z całymi rodzinami do miejsc wypoczynku. Policjanci sprawdzali między innymi ich stan trzeźwości, sposób przewożenia pasażerów, prędkość jazdy, czy stan techniczny ich pojazdów. Zwracali także uwagę na bezpieczeństwo młodych rowerzystów i pieszych, przypominając im np. zasady korzystania z przejść dla pieszych.

Dzielnicowi i policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego regularnie sprawdzali obszary wodne, szczególnie te niestrzeżone i miejsca, w których kąpiel była zakazana. Takich kontroli w czasie tegorocznych wakacji przeprowadzono łącznie 490. Funkcjonariusze dokonali również 867 kontroli punktów sprzedaży alkoholu i papierosów pod kątem dostępu dla nieletnich, a także 269 kontroli miejsc częstego przebywania dzieci i młodzieży- boiska, place zabaw oraz miejsca gromadzenia się młodzieży, zwracając uwagę na zagrożenie kradzieżami, agresją, wandalizmem, czy spożywaniem alkoholu i zażywaniem narkotyków. Zwracali uwagę na dzieci bawiące się w miejscach niebezpiecznych- w pobliżu ulic, placów budowy, zbiorników wodnych, samodzielnie przemieszczające się ruchliwymi ulicami, ujawniając 2 przypadki niewłaściwej opieki ze strony dorosłych.

W ramach działań w czasie tegorocznych wakacji policjanci ujawnili na terenie powiatu sześciu małoletnich (poniżej 18 roku życia) pod wpływem alkoholu i jednego małoletniego, który posiadał przy sobie środki odurzające.

W ramach przygotowań do tego okresu, a także w czasie wakacji funkcjonariusz zajmujący się profilaktyką społeczną przeprowadzał spotkania edukacyjne z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, a także uczestnikami półkolonii na terenie powiatu. Informacje o zagrożeniach i zasadach bezpieczeństwa były przekazywane przez oficera prasowego grodziskiej komendy w audycjach radiowych, a także poprzez komunikaty na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.