Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kolejny rok komunikacji autobusowej w Powiecie Grodziskim

Data: 24.09.2021 r., godz. 15.28   92
Bieżący rok jest kolejnym rokiem, w którym Powiat Grodziski zajmuje się organizacją publicznego transportu zbiorowego w naszym Powiecie.
Obecnie przewozy realizowane są na 14 liniach komunikacyjnych i swoim zasięgiem obejmują gminy: Baranów, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek oraz Żabia Wola. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w kwocie blisko 9 mln zł udało nam się zorganizować dużą liczbę połączeń kursujących z większą częstotliwością co zapewnia sprawny dojazd mieszkańców do miejsc docelowych takich jak szkoły czy miejsca pracy. Ponadto dzięki dużej dotacji z budżetu państwa, gminy wspierające finansowo Powiat w realizacji tego zadania mogły zaoszczędzić kilka milionów złotych, które mogły zostać przeznaczone na potrzebne inwestycję.

Na ten rok udało nam się wynegocjować z przewoźnikami znacznie młodszy tabor autobusowy niż w ubiegłym roku. Obecnie 55 % taboru stanowią autobusy wyprodukowane w 2015 roku lub młodsze, przy czym dużą część taboru stanowią autobusy nowe.

W pierwszym półroczu 2021 roku autobusy kursujące na liniach powiatowych zrealizowały ponad 1,4 mln kilometrów. Plan na ten rok zakłada wykonanie blisko 3 mln kilometrów.

Jednocześnie staramy się aby komunikacja autobusowa była przystępna cenowo. Obecnie bilet jednorazowy normalny na terenie Grodziska Mazowieckiego kosztuje 2 zł, na terenie jednej gminy 3 zł a na terenie dwóch gmin 4 zł. Bilety miesięczne z kolei kosztują 40 zł na terenie Grodziska Mazowieckiego, na terenie jednej gminy bilet kosztuje 75 zł a na terenie dwóch gmin 100 zł. W cenniku stosowane są wszystkie ulgi ustawowe oraz dodatkowo darmowe przejazdy dla osób po 70 roku życia oraz dla honorowych dawców krwi. Żeby zachęcić mieszkańców do korzystania na co dzień z autobusów i jednocześnie odciążyć nasze ulice z dużej liczby pojazdów osoby posiadające bilety długookresowe m. in. na pociągi WKD i PKP mogą zakupić bilet miesięczny na komunikację powiatową w cenie jedynie 10 zł.

W tym roku Powiat Grodziski wraz z gminami Baranów, Błonie, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek oraz Żabia Wola utworzyły związek powiatowo-gminny, którego zadaniem od stycznia 2022 r. będzie organizowanie publicznego transportu zbiorowego. Dzięki tej inicjatywie zwiększy się skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację publicznego transportu zbiorowego. Ponadto wszystkie gminy na zasadach partnerstwa będą miały wpływ na kształtowanie i rozwój publicznego transportu zbiorowego w naszym regionie.

Obecnie trwają prace nad kształtem komunikacji autobusowej, która zostanie udostępniona dla mieszkańców od stycznia 2022 r. Z całą pewnością zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów w godzinach szczytu. Ponadto staramy się aby komunikacja była jak najbardziej kompatybilna ze szkołami, miejscami pracy, kultury i rozrywki. Planowane jest również zwiększenie oferty przewozowej dla mieszkańców Milanówka.