Dom Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym

Liczba odwiedzających: 700

Dom Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym z filią w Grodzisku Mazowieckim jest domem dla osób starszych i dysponuje 40 miejscami: w Izdebnie Kościelnym jest 20 miejsc dla kobiet, w Grodzisku Mazowieckim placówka jest domem koedukacyjnym również dla 20 osób.

Dom w Izdebnie Kościelnym mieści się w zabytkowym dworku z XVIII wieku położonym na terenie parku ze starodrzewiem, stanowiącym siedlisko wielu gatunków ptaków. Atrybutem placówki jest również dogodny dojazd z Grodziska Mazowieckiego komunikacją miejską.

Filia w Grodzisku Mazowieckim znajduje się w przedwojennej 3-kondygnacyjnej willi otoczonej ogrodem, nieopodal dworca PKP, PKS i MZK.

Mieszkańcy domów zakwaterowani są w pokojach 2- i 3-osobowych. W celu zapewnienia swobody poruszania się usunięto bariery architektoniczne, dostosowano pomieszczenia sanitarne do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji mieszkańców jest świetlica z TV, sala terapii zajęciowej, biblioteczka, kaplica, sad owocowy, park z alejkami spacerowymi, altaną i miejscem na grilla.

Wykwalifikowany personel świadczy całodobową opiekę pielęgniarską. W domu zatrudniony jest m.in pracownik socjalny, instruktor terapii zajęciowej, rehabilitant, a także duszpasterz. Zespół terapeutyczno-opiekuńczy ma na celu zachowanie jak najwyższej sprawności psychofizycznej mieszkańców. Oprócz codziennych zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych organizowane są imprezy okolicznościowe, wycieczki, wyjścia do kina, spotkania z ciekawymi ludźmi, artystami. Tradycją domu są organizowane rokrocznie spotkania z rodzinami mieszkańców tzw. „Jesień z rodziną” i „Majówka” – spotkanie integracyjne z seniorami wsi Izdebno Kościelne.

Dom zapewnia mieszkańcom opiekę lekarza rodzinnego raz w tygodniu, w razie potrzeby konsultacje lekarza psychiatry oraz dowóz samochodem do poradni specjalistycznych. Mieszkańcy korzystają z wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne.

Każdy mieszkaniec ponosi odpłatność za dom w wysokości 70% własnego dochodu, pozostałą kwotę do wysokości kosztów pobytu ponosi rodzina lub gmina, która kieruje daną osobę do DPS. Koszt pobytu ustalany jest na podstawie Ustawy o pomocy społecznej z dn. 12 marca 2004 r., art. 61. Aby zostać mieszkańcem domu, pierwsze kroki należy skierować do Ośrodka Pomocy Społecznej działającego na terenie swojego miejsca zamieszkania i złożyć podanie z prośbą o umieszczenie w domu.

 

Kontakt: 

Dom Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym
Izdebno Kościelne, ul. Ks. M. Oziębłowskiego 20, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. (22) 734 37 42
fax: (22) 728 40 18
e-mail: dpsizdebno@o2.pl
https://www.dps.powiat-grodziski.pl

Filia w Grodzisku Mazowieckim
ul. 3 Maja 63, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. (22) 755 64 69